Nasze Muzeum jako jedyne w Polsce

. No Comments

Nasze Muzeum jako jedyne w Polsce może poszczycić się takim eksponatem.

W dniu 1 września 2022 r. w naszym Muzeum odbyła się uroczystość przekazania rzadkiego eksponatu. Firma Emerson Process Management,  przekazała do zbiorów moduł komputerowy oparty o tzw. pamięć bąbelkową (Buble Memory). Na przełomie lat 70/80 pamięci tego typu wykorzystywane były w nielicznych profesjonalnych systemach komputerowych pracujących w środowiskach przemysłowych takich jak system WDPF. Z tego systemu pochodzi stacja Inżynierska przekazana do Muzeum przez Elektrownię Ostrołęka już kilkanaście lat temu.

Dzięki osobistemu zaangażowaniu Pani Marilyn Carpenter, pamięć taka została pozyskana i osobiście dostarczona do Muzeum. Jest to pewnego rodzaju kontynuacja wydarzenia „WDPF Power-off day”, zorganizowanego z okazji zakończenia eksploatacji systemu sterowania WDPF w Elektrowni Rybnik.

Dzięki temu eksponatowi zostało uzupełnione brakujące ogniwo w łańcuchu rozwoju pamięci komputerowych, dodatkowo bardzo związanie ze sterowaniem procesami energetycznymi. Muzeum jako jedyne w Polsce może poszczycić się takim eksponatem.