ELEKTROTECHNICZNE JAJKO KOLUMBA

. No Comments

Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych zyskało nowy interaktywny eksponat jakim jest replika urządzenia Nikoli Tesli zwanego „jajkiem Kolumba”, które zostało zaprezentowane na World’s Columbian Exposition w 1893 roku. Celem JAJKA było wyjaśnienie idei modelu wirującego pola magnetycznego oraz jego praktycznego zastosowania w silnikach elektrycznych.

Replika urządzenia została opracowana w spółce DAMEL S.A, z Dąbrowy Górniczej przez  inż. Janusza Zarychtę przy wsparciu konsultanta ds. naukowych Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych Daniela Kiełpińskiego. Przekazanie urządzenia odbyło się w obecności Zarządu Muzeum Energetyki i Zarządu spółki Damel S.A. zajmującej się produkcją silników elektrycznych.

Do tej pory replikę urządzenia w Europie i na świecie można było zobaczyć tylko w kilku miejscach na świecie m.in. w Muzeum Nikoli Tesli w Belgradzie i w Muzeum Techniki 
w Zagrzebiu, a wkrótce będzie dostępna dla zwiedzających w MUZEUM ENERGETYKI.

Nikola Tesla do wprawienia jajka w ruch rotacyjny wykorzystał wirujące pole magnetyczne pochodzące od zasilanych dwufazowym prądem przemiennym czterech cewek, które zostały nawinięte na żelaznym rdzeniu toroidalnym. Cewki te znajdują się pod stolikiem, na którym ustawione jest miedziane jajko. Prąd płynący przez cewki powoduje, że jajko zaczyna się obracać z dużą prędkością, w rezultacie czego podnosi się obracając wokół głównej osi.

Zaprezentowanie „jajka Kolumba” przez Teslę zapoczątkowało „wojnę prądów” pomiędzy nim a Edisonem. W zbiorach muzeum znajdują się eksponaty opracowane według pomysłu obu potentatów elektrotechniki o czym z pasją opowiadają i demonstrują przewodnicy Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych.

Zarząd Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Energetyki dziękuje za wykonanie 
i przekazanie repliki „jajka Kolumba” firmie Damel S.A. z Dąbrowy Górniczej i jej pracownikom: projektant inż. Janusz Zarychta, dyrektor ds. sprzedaży inż. Robert Tomaszewski, wiceprezes mgr inż. Grzegorz Gębski oraz wykonawcy - mgr inż. Marek Wierzcholski i technik Władysław Czarny.

Po zainstalowaniu naszego nowego eksponatu – repliki jajka Nikoli Tesli zapraszamy na unikatowe (na skalę światową) pokazy. Premiera w czasie kolejnych Fizycznych Fascynacji 10 lutego 2018 roku: „Zerkanie czyli natury światła podglądanie”.