V Ogólnopolski Turniej Maszyn Wiatrowych

. No Comments

Wolontariusze z Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych zajęli trzecie miejsce w regionalnych eliminacjach V Turnieju Maszyn Wiatrowych, które rozegrały się w Katowicach. Kapitan drużyny „Turbo Silesia” Bartłomiej Mych oraz Mateusz Sornek i Paweł Kobiela są uczniami Technikum nr 16 w Katowicach – Murckach o profilu elektrycznym. Ci zdolni Panowie pod opieką magistra Daniela Kiełpińskiego aktywnie wspierają działalność Muzeum Energetyki w ramach wydarzeń popularnonaukowych takich jak Fizyczne Fascynacje, INDUSTRIADĘ, Święto Światła oraz na Festiwalach Naukowych. Ogólnopolski Turniej Maszyn Wiatrowych polega na zbudowaniu modelu turbiny wiatrowej wg rysunku technicznego i wskazań regulaminu. Maszyna jest testowana na profesjonalnym stanowisku pomiarowym wykonanym przez firmę Unilogo w trzech konkurencjach: Obroty przy obciążonym wale maszyny, Największa moc, Moment obrotowy przy zatrzymanym wale. Rezultaty uzyskane przez zespół w każdej z konkurencji decydują o miejscu w klasyfikacji generalnej.
Drużyna Turbo Silesia pomimo inżynierskich obliczeń, doboru odpowiednich materiałów oraz kształtów maszyny w tym roku nerwowo spoglądała na pomiary. Doświadczeni poprzednimi edycjami większą wagę zwrócili na moment i moc kosztem obrotów. Doświadczenie modelarskie kapitana drużyny oraz przeanalizowanie wyników i modeli pozwoliło na zajęcie trzeciego miejsca. Teraz już tylko małe poprawki i Finał. Turbinę wiatrową drużyny Turbo Silesia będzie można obejrzeć w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych na wybranych Fizycznych Fascynacjach będzie uruchamiana i wyjaśniana zasada zachowania energii oraz jej wytwarzania z OZE (Odnawialne Źródła Energii).
Działalność Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych wspiera i poszerza zainteresowania młodych ludzi w zakresie techniki, energetyki, elektrotechniki, elektroniki, chemii i fizyki oraz zajęć artystycznych. W ramach warsztatów i pokazów w zależności od tematu wolontariusze muzeum rozwijają zdolności manualne oraz techniczne każdego uczestnika. Więcej szczegółów dotyczących wydarzeń i bieżącej działalności na stronie internetowej www.muzeumenergetyki.pl oraz Facebooku.