9 września 2020 Walne Zebranie Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych

. Brak komentarzy

Zarząd zaprasza na Walne Zebranie Członków Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Energetyki – sprawozdawcze, które odbędzie się dnia 9 września 2020 roku (środa) o godz. 17:00 (drugi termin 17.15) w Łaziskach Górnych, ul. Wyzwolenia 30, w siedzibie Muzeum Energetyki.
Program Walnego Zebrania Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych:
1. Otwarcie obrad.
2. Wybór Przewodniczącego Walnego Zebrania i Protokolanta.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Wybór Komisji Skrutacyjnej.
5. Wybór Komisji Uchwał i Wniosków.
6. Przyjęcie Porządku Regulaminu Obrad.
7. Sprawozdanie z działalności Zarządu PTP Muzeum Energetyki oraz sprawozdanie finansowe za 2019.
8. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej PTP Muzeum Energetyki.
9. Przyjęcie sprawozdania Komisji Rewizyjnej PTP Muzeum Energetyki.
10. Przyjęcie sprawozdania z działalności Zarządu PTP Muzeum Energetyki za 2019 rok.
11. Przyjęcie sprawozdania finansowego za 2019 rok.
12. Wolne wnioski i głosy.
13. Przyjęcie protokołu Komisji Uchwał i Wniosków.
14. Zakończenie obrad.

Za Zarząd Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Energetyki
Prezes Zarządu
Jolanta Pietryja-Smolorz

29 Sierpnia – Elektrostyka – sprawdź co z niej wynika

. Brak komentarzy


W sobotę 29 sierpnia zapraszamy na pokazy prowadzone przez Pana Daniela Kiełpińskiego pt. „Elektrostatyka – sprawdź co z niej wynika” w ramach Fizycznych Fascynacji w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych.
Pokazy odbywają się o godz. 11:00, 12:00, 13:00.
Podczas pokazów z fizyki dowiesz się co to jest elektrostatyka i jaki ma związek z bursztynem?
Poczujesz oddziaływania kulombowskie.
Rozkręcimy imprezę „sportową” za pomocą maszyny elektrostatycznej.
Skonstruujemy elektroskop i poznamy osiągnięcia Volty oraz przekonamy się o obecności pola elektrycznego.

Bilety proszę zamawiać poprzez e-maila: wydarzenia@muzeumenergetyki.pl (cena biletów 30 zł również obejmuje zwiedzanie z przewodnikiem; dzieci do 4 roku bezpłatnie).

Wg dodatkowych zasad odwiedzania (www.muzeumenergetyki.pl) Muzeum Energetyki prosi, aby zapisywać się dwa dni wcześniej z podaniem na e-maila imienia i nazwiska, nr.dow.os., leg.szkol.

22 sierpnia 2020 – Hydro i aero doświadczanie – wody i powietrza ujarzmianie

. Brak komentarzy

22 sierpnia 2020 roku organizujemy pokazy „Hydro i aero doświadczanie – wody i powietrza ujarzmianie” w ramach cyklu Fizyczne Fascynacje. Celem będzie przybliżenie poprzez edukacyjną zabawę uczestnikom pokazów podstawowych praw fizyki. Tym razem temat wakacyjny, choć jak zwykle naukowy, oparty o liczne eksperymenty od Archimedesa, poprzez Paskala do zasad dynamiki Newtona. Będzie o pływaniu i lataniu. Zostaną zaprezentowane zjawiska menisku, napięcia powierzchniowego i warunki pływania ciał. Wystrzałowa zabawa z pompką i wiele innych ciekawych i odrzutowych doświadczeń.

I oczywiście jak zawsze w Muzeum Energetyki te wszystkie zagadnienia zmierzają do zrozumienia elektryczności i praw z nią związanych. Pokazy z hydrostatyki będą przeznaczony dla wszystkich (dla każdej kategorii wiekowej).

Naukowa zabawa dla całej rodziny:)

W cenie biletów (30 zł od osoby, bezpłatnie do 4 roku): pokazy i zwiedzanie muzeum z przewodnikiem.

Wymagane wcześniejsze zapisy z powodu koronawirusa: dodatkowe zasady na www.muzeumenergetyki.pl

Energia źródłem życia

. Brak komentarzy


Dzień Energetyka dniem pełnym energii. 14 Sierpnia na naszych pokazach dowiesz się nie tylko czym jest zjawisko prądu elektrycznego, ale zdziwisz się, że jest go tyle w naszym otoczeniu.
Będziesz mógł się przekonać jakie są możliwości pozyskiwania i wykorzystania energii elektrycznej. Przyjrzymy się też elektrycznym urządzeniom domowego użytku.
Naukowa zabawa dla całej rodziny:)
Zapraszamy na pokazy: 17:00 – 20:00.
Bilety 30 zł od osoby, dzieci do 4 roku bezpłatnie.
W cenie zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem.
Zapraszamy do zapoznania się z warunkami zwiedzania. Rezerwacja miejsc poprzez e-mail: wydarzenia@muzeumenergetyki.pl

a przelewy proszę kierować na konto Muzeum Energetyki:
55 1050 1399 1000 0090 3007 9652

Bez chemii nie ma fizyki – fizyko-chemiczne fascynacje

. Brak komentarzy

Fizyko-chemiczne fascynacje – czyli chemia wokół nas. W programie doświadczenia fazowe, chemia warzyw oraz kilka ciekawych eksperymentów z barwnym zakończeniem.

Naukowa zabawa dla całej rodziny 🙂

Zapraszamy na pokazy 15 Sierpnia: 11:00, 12:00, 13:00.

Bilety 35 zł od osoby, dzieci do 4 roku bezpłatnie.

W cenie zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem.

Zapraszamy do zapoznania się z warunkami zwiedzania (www.muzeumenergetyki.pl).

Rezerwacja miejsc poprzez e-mail: wydarzenia@muzeumenergetyki.pl

a przelewy proszę kierować na konto Muzeum Energetyki: 55 1050 1399 1000 0090 3007 9652

Zwiedzanie możliwe od 14 Sierpnia

. Brak komentarzy

Od 14 sierpnia 2020 roku godz udostępniamy Muzeum Energetyki zwiedzającym wg dodatkowych zasad obowiązujących na czas koranowirusa.

Szanowni Państwo,

informujemy o dodatkowych zasadach zwiedzania Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych w czasie obowiązywania stanu epidemii w Polsce.

1. Do odwołania prosimy o wcześniejsze zgłoszenia zwiedzania indywidualnego oraz grup zorganizowanych poprzez e-maila: wydarzenia@muzeumenergetyki.pl

2. Organizowane w siedzibie Muzeum zajęcia edukacyjne (pokazy, warsztaty, lekcje), koncerty, wykłady, prezentacje wymagają wcześniejszego zgłoszenia uczestnictwa. Zachęcamy wszystkich do korzystania z informacji (m.in. na temat terminów i rodzajów zajęć) za pośrednictwem strony www.muzeumenergetyki.pl oraz muzealnego profilu na Facebook.

3. Dla chętnych możliwe jest zorganizowanie pokazów (wykaz tematów na stronie i fb) online oczywiście po wcześniejszym umówieniu.

4. Rekomendujemy płatności bezgotówkowe – wraz ze zgłoszeniem zwiedzania
i potwierdzeniu terminu ze strony Muzeum Energetyki prosimy o przelew na konto bankowe:
55 1050 1399 1000 0090 3007 9652.


5. Zgodnie z zaleceniem Inspektora Sanitarnego osoby z objawami infekcji, złego samopoczucia i/lub podwyższonej temperatury ciała nie będą wpuszczone na teren Elektrowni do Muzeum.

6. W wypadku rezygnacji z wizyty prosimy niezwłocznie o informację o zmianie decyzji (dokonana przedpłata zostanie przelana zwrotnie na Państwa konto lub pozostanie do wykorzystania przez Państwa na następną wizytę).

7. Muzeum Energetyki ma swoją siedzibę na terenie TAURON Wytwarzanie S.A. Oddział Elektrownia Łaziska, która jest zakładem dużego ryzyka (dlatego proszę posiadać ze sobą dowód osobisty, a dzieci i młodzież legitymacje szkolne) więc już wchodząc na teren Elektrowni i do Muzeum występuje nakaz noszenia środków ochrony ust i nosa (np. maseczka). Po wejściu na teren Elektrowni należy przemyć ręce płynem dezynfekcyjnym znajdującym się przy drzwiach wejściowych oraz nastąpi weryfikacja występowania gorączki, którą dokona służba ochrony Elektrowni. Na terenie TAURON Wytwarzanie S.A. obowiązuje  zachowanie dystansu społecznego (min. 2 m).

8. Podczas przebywania w obiektach muzealnych oraz zwiedzania wystaw Muzeum Energetyki należy zachować 2 metrowy odstęp od innych osób oraz obsługi Muzeum.
Podczas przebywania na terenie TAURON Wytwarzanie S.A oraz na terenie Muzeum wymagane jest noszenie środków ochrony ust i nosa (np. maseczka).

9. Zapis pkt. 8 nie dotyczy dystansu między członkami rodziny, osobami wspólnie zamieszkującymi, niepełnosprawnymi i ich opiekunami, osobami starszymi i ich opiekunami oraz osobami mającymi problemy z przemieszczaniem się z asystą opiekuna.

10. Osoby zwiedzające Muzeum proszone są o unikanie, w miarę możliwości, kontaktu
z elementami stałego wyposażenia pomieszczeń.

11. W trosce o Państwa bezpieczeństwo oprowadzamy w grupach liczących maksymalnie 25 osób, co umożliwi zachowanie bezpiecznego odstępu.

12. W Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych może przebywać jednocześnie 100 zwiedzających.

13. Zwiedzający są zobowiązani do podporządkowania się instrukcjom opiekunów ekspozycji, przewodników i obsługi Muzeum.

14. Dni i godziny otwarcia Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych pozostają bez zmian.

15. Regulamin zwiedzania Muzeum Energetyki pozostaje bez zmian (oprócz dodatkowych warunków zawartych tutaj).

16. Na naszej stronie www oraz profilu Facebook podawane są aktualne informacje związane z działalnością Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych. Prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy. Numery telefonów i adresy mailowe znajdują się w zakładce „Kontakt”.

Za zaistniałe utrudnienia przepraszamy.

Zarząd Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Energetyki

Sierpień 2020

ŚWIĘTO ŚWIATŁA 2020

. Brak komentarzy


Zapraszamy 16 maja 2020 roku na 16. edycję ŚWIĘTA ŚWIATŁA w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych.

Wyjątkowe święto w wyjątkowym miejscu z wyjątkowym gościem w wyjątkowych warunkach.

Polskie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Energetyki z Łazisk Górnych co roku 16 maja organizuje Święto Światła. Centralnym punktem imprezy jest opowieść o dziejach światła i oświetlenia, a w kulminacyjnym momencie zapalana jest najstarsza ponad stuletnia żarówka z czasów Edisona. Prezentacja na temat zastosowania światła do oświetlenia prowadzi nas (zazwyczaj) „na żywo” od rozniecania ogniska krzesiwem i hubką, poprzez łuczywo, lampkę oliwną, świecę, oświetlenie gazowe, lampę naftową Łukasiewicza, lampę karbidową do elektrycznych żarówek Edisona i świetlówek po nowoczesne lampy ledowe (wspomnienia z lat poprzednich na naszej stronie http://muzeumenergetyki.pl/wydarzenia/swieto-swiatla/ i fb).
W tym roku będzie inaczej – w tym dniu rozpoczynamy „główne uroczystości” związane ze światłem o godz. 18:00 (na razie wirtualnie). Punktem kulminacyjnym Święta Światła będzie zapalenie ponad 100-letniej żarówki wykonanej w technologii Edisona i Swana – w przedsiębiorstwie „Ediswan”.
Żarówka zapalana jest ostrożnie i z pietyzmem właściwym dla ponad stuletniego artefaktu. Powoli i etapami co kilkadziesiąt sekund zwiększa się napięcie i „rozgrzewa” żarówkę świecącą ciepłym jasnopomarańczowym światłem.

1 2 3 4 13