INDUSTRIADA 2025

. No Comments

INDUSTRIADA 2025 – program szczegółowy.

Partnerem wydarzenia jest firma TAURON

12:00 – 12:30 Orkiestra Dęta TAURON Wytwarzanie S.A. – koncert

Koncert Dętej Orkiestry Tauron Wytwarzanie Oddział Elektrownia otwierający INDUSTRIADĘ oraz w ciągu dnia koncerty muzyków z orkiestry.
Orkiestry dęte mają niezwykłą rolę w krajobrazie górnego Śląska – artystyczną, kulturową, społeczną, edukacyjną. Stanowiły wizualny i muzyczny wyróżnik regionu – jednocześnie dostojna, smutna, radosna, ucząca. Jej koncerty są na bardzo wysokim poziomie, repertuar światowy i ogromna ilość fanów ich twórczości. Na ich koncerty ludzie przyjeżdżają z daleka. Orkiestra i i jej muzyka są Skarbem Ziemi.

12:00 – 18:00 Wygaszana Potęga – wystawa fotograficzna

Wystawa fotograficzna ”Wygaszana Potęga” to próba uchwycenia monumentalnej siły przemysłu energetycznego widzianego z wnętrza konwencjonalnej elektrowni węglowej. Zdjęcia ukazują migawki z cyklu produkcji energii: od dostaw węgla, przez jego obróbkę i spalanie w masywnych kotłach, po wytwarzanie elektryczności w potężnych generatorach. W tym miejscu żywioły: woda, ogień, ziemia i powietrze łączą się, tworząc mechanizm napędzający naszą rzeczywistość.
Przemysł, który do niedawna wydawał się niezachwiany, stoi dziś u progu nieuniknionych zmian. W obliczu globalnej transformacji energetycznej, elektrownie węglowe, takie jak ta, mogą zniknąć, zostaną wygaszone.
Co się stanie, gdy te potężne zakłady zostaną zamknięte? Czy jesteśmy już gotowi na całkowite przejście do odnawialnych źródeł energii, czy to najlepszy sposób na transformację energetyczną?

12:00 – 18:00 Skarby Ziemi – Energia Przemysłu – prezentacja

Prezentacja multimedialna: „Skarby Ziemi – Energia Przemysłu” to opowieść o drodze, jaką przebywają surowce naturalne, zanim staną się energią napędzającą nasz świat. Prezentacja, oparta na autorskich zdjęciach ukazujących proces dostarczania surowców, ich przetwarzania i produkcji energii. Wzbogacona naturalnymi dźwiękami pracy maszyn i oprawą muzyczną, pozwala widzom poczuć rytm przemysłowej rewolucji. To fascynująca podroż od głębin ziemi po nowoczesne technologie energetyczne, która łączy naukę, historię i przyszłość przemysłu.

12:00 – 18:00 Praca lokomotywy – Pokazy

Pokazy pracy lokomotywy – historia powstania pociągów i rodzajów napędu, budowa, nauka jazdy. 

12:00 – 18:00 Wystawa ceramiki elektrotechnicznej – wystawa

Porcelana elektrotechniczna – „Skarby Ziemi”, glina pochodząca z ziemi, jako surowiec do wytwarzania ceramiki. Rodzaje ceramiki – szamot, porcelit, porcelana. Porcelana jako izolator elektryczny.
Zastosowane izolatorów do urządzeń niskiego i wysokiego napięcia. Zastosowanie w pierwszych instalacjach elektrycznych – dzwonki elektryczne jako materiał konstrukcyjny i izolacja elektryczna.(Wibrarium). Izolatory porcelanowe w liniach zasilających niskiego i wysokiego napięcia.
Kształt izolatorów (pole 60kV, izolatory stojące w halach i Iskrowisku). Porcelana jako obudowa urządzeń wysokiego napięcia. (przekładniki – Luzem i pole 60kV). Konstrukcja bezpieczników topikowych. Izolacja i obudowa urządzeń grzewczych. (Grzejniki w kuchni i AGD) armatura typu: gniazda 230V, wtyczki, wyłączniki, oprawki do żarówek. (gabloty).

12:00 – 18:00 Prezentacje i pokazy – pokaz naukowy

Przez cały dzień prezentacje i pokazy będą prowadzili uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Mikołowie oraz ZSTiO nr 2 w Katowicach, w oparciu o sterowanie mikroprocesorowe, robotykę, automatykę.

12:00 – 18:00 Fotobudka – animacje

Fotobudka to świetna zabawa i może ostatnia możliwość uwiecznienia siebie w Muzeum Energetyki.
Miła pamiątka dla odwiedzających – poprzednie lata to udowodniły (przez cały dzień).

12:00 – 17:45 Malowanie buziek i kamieni – warsztaty plastyczne

Malowanie buziek i kamieni – jedna z najbardziej ulubionych zabaw. Powstanie biżuteria z wyobraźni na twarzach i kamieniach.

12:00 – 18:00 Zabawy dla dzieci

Grupa Pro Media Team zorganizuje oprawę zabawową szczudlarską obejmującą:
– pokazy sztuki szczudłałączenia – układ choreograficzny nawiązujący do balu,
– pokazy wielkich baniek mydlanych wykonywany przez naszych szczudlarzy,
– rozdawanie upominków przygotowanych przez organizatorów,
– balonowe show – zwierzątka kwiatki i inne cuda z balonów.
– Nasi szczudlarze wystąpią w strojach zgodnych z dresskodem całej imprezy.
– Warsztaty z tworzenia wielkich bań mydlanych – kolorowe wielkie bańki nawiązują do kolorowej barwnej atmosfery i klimatu INDUSTRIADY.

12:15 – 18:00 Zwiedzanie z przewodnikiem

Zwiedzanie ze szczególnym uwzględnieniem wystawy odsiarczania spalin oraz węgla i biomasy. Fabularyzowane zwiedzanie rozszerzone o plenerową wystawę urządzeń wyłączonych z eksploatacji – symbol przemijania i nietrwałości naszych czasów i zasobów. Wystawa historycznych zdjęć, związanych z elektrownią i okolicznymi zakładami zatrzymany w kadrze czas miniony i ludzie którzy już odeszli, a tak ściśle byli związani ze swoim zakładem pracy.

Częstotliwość wydarzenia: co 0,5 godziny

Informacje dodatkowe: Zbiórka przy wystawie dzwonków.

12:45 – 18:00 Koncert Grupy GROMOWŁADNI

Koncert Grupy GROMOWŁADNI – krzem, czy german wprost z Doliny Krzemowej zamienione w półprzewodniki; przetworzone rudy miedzi zamienione w uzwojenia cewek i przewody, czy ropa naftowa – wtórnie przekonwertowana w tworzywa sztuczne to tylko niektóre ze Skarbów Ziemi, jakie zostały użyte do produkcji Grających Cewek Tesli. Te z kolei dostarczą emocji i piorunujących wrażeń podczas koncertów żywej energii. Wygenerowane na Cewkach Tesli wyładowania elektryczne wygrzmią melodycznie, aby ostatecznie wymalowane dźwiękiem i światłem fraktale rozproszyć się mogły wokół nas i wrócić do Ziemi.

Częstotliwość wydarzenia: co 0,5 godziny

13:00 – 15:30 Skarby Ziemi w energetyce – warsztaty naukowe

Wszyscy korzystamy z prądu, ale czy zawsze zdajemy sobie sprawę z tego w jaki sposób powstaje i co potrzebujemy do jej wytworzenia?
Na pokazach przedstawimy różne sposoby wytwarzania energii i jej wykorzystanie w codziennym życiu. Od węgla przez źródła odnawialne. Od żarówki do diody LED.

Informacje dodatkowe: Warsztaty o godz.: 13:00, 14:00, 15:00

13:00 – 17:00 Energetyka jądrowa – promieniotwórczość wokół nas – Pokazy

Kopaliny jako źródło energii. Węgiel, ruda uranu. Kopalnie tych surowców. Emisja gazów, emisja substancji promieniotwórczych. Promieniowanie tła – demonstracja radiometru z sondą Geigera,
Millera. Promieniowanie alfa, beta i gamma. Materiały pochłaniające promieniowanie. Określenie natężenia promieniowania i dawki. Zależność między natężeniem (oraz dawką), a odległością od źródła i czasem ekspozycji – demonstracja zjawiska.
Promieniotwórczość wokół nas. Pytania z publiczności i odpowiedzi. Wystawienie do publicznego dostępu do sondy radiometru. Każdy będzie mógł sprawdzić swoje ręce i swoje przyniesione przedmioty.

Informacje dodatkowe: 13:00 do I7:00 – 4 x: 13:00 14:00 15:00 16:00

13:00 – 17:00 Jak powstają skamieniałości – warsztaty naukowe

Podczas warsztatów zaprezentujemy jak wyglądają prawdziwe skamieniałości i zrobimy z masy solnej odbijając, muszle tzw. skamieniałości współczesne. Można je będzie pokolorować farbami, zabrać później oczywiście do domu. Dodatkowo opowiemy o kolorach kwarcu z prezentacją prawdziwych okazów.

Informacje dodatkowe: Trzy grupy warsztatowe: 13:00, 14:30 i o 16:00.

14:00 – 18:00 Warsztaty RoboKids – warsztaty kreatywne

Warsztaty RoboKids wraz z warsztatami w świecie komputerów na naszych artefaktach udowodnią sens i znaczenie komputeryzacji życia dzięki korzystaniu ze Skarbów Ziemi.

14:00 – 18:00 Wystawa i gry komputerowe – wystawa maszyn

Przy wystawie naszych artefaktów ze świata komputerów udowodnimy, że skarbem ziemi leżącym u podstaw nowoczesnej techniki są minerały krzem i german. Pierwiastki uzyskane z minerałów domieszkowane w procesach technologicznych ze swoimi sąsiadami z układu okresowego, służą do wytwarzania: tranzystorów, układów scalonych, diod LED oraz wielu innych elementów elektronicznych bez których nie wyobrażamy sobie dzisiejszego życia. Elementy elektroniczne nazywane potocznie półprzewodnikami wyparły niemal całkowicie z powszechnego użycia lampy próżniowe używane we wczesnych komputerach co przyczyniło się do obniżenia kosztów produkcji i eksploatacji. Miniaturyzacja i rosnąca powszechność komputerów przyczyniła się do powstania nowego segmentu biznesu – dziś wartego miliardy dolarów rynku gier komputerowych zwanego potocznie ,,gamingiem”. O początkach tej niezwykłej historii pragniemy opowiedzieć podczas najbliższej INDUSTRIADY…

14:00 – 14:30 Innowacje w dziedzinie energetyki i elektryczności – prezentacja

Innowacje w dziedzinie energetyki i elektryczności – prosto, praktycznie i zawodowo z ekspertem EVET Danielem Kiełpińskim. Pokaz wraz z prezentacją dotyczącą skarbów ziemi wpływające na pracę systemów wytwórczych
energii oraz ich wpływ na rozwój cywilizacyjny. Od rewolucji przemysłowej do cyfrowej. Prezentacja z pokazem wybranych źródeł energii ze skarbów ziemi: energia z wnętrza ziemi, energia z wiatru, energia z gazu, energia z biomasy, energia z węgla, energia z wodoru, fuzja jądrowa, a może atom…

16:00 – 17:00 Spektakl plenerowy teatru Epidemia – przedstawienie HIT

Spektakl plenerowy to opowieść o podroży do wnętrza ziemi. Inspiracją do stworzenia widowiska były dzieła takie jak „Podróż do wnętrza ziemi” Juliusza Verne, ,,Kandyt” Woltera oraz „legendy o Stworkach” A. Lysko. Korzystając z obrazów oraz doświadczeń w jakich wyrośliśmy mieszkając na Śląskiej ziemi tworzy się narracja opowiadająca historie dzielnych, odważnych ludzi, którzy odważyli się patrzeć dalej niż sięga wzrok. Mieli w sobie wiele samozaparcia i mimo strachu i przeciwności losu podjęli się trudnego zadania jakim jest podróż do wnętrza ziemi. Ta podróż zaczyna się od marzeń, pytań co jest poza Nami. Czy ziemia po której stąpamy skrywa w sobie jakieś skarby. Jeśli tak to jakie? Czy można je wydrzeć Matce Ziemi? Kto pilnuje tych kosztowności? Jaki stworek? Skarbek, Smok a może coś bardziej niebezpiecznego? Tak naprawdę każdego dnia korzystamy z skarbów jakie odkryli ci odważni ludzie – ogrzewamy domy węglem, gazem, pozyskujemy energię elektryczną, która napędza…