INDUSTRIADA 2022 „Po szychcie. Czas na fajrant!”

. No Comments

W sobotę w całym Województwie Śląskim na Szlaku Zabytków Techniki, a tym samym także w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych miała miejsce XIII INDUSTRIADA 2022!
Podstawową treścią motywu były sposoby spędzania czasu wolnego rozpowszechnione w tradycyjnych środowiskach robotniczych, łączące się z aktywnością robotników w różnych dziedzinach kultury i sztuki, z realizacją indywidualnych zamiłowań (hobby) oraz z rekreacją. Innymi słowy czas wolny społeczeństw industrialnych jest sam w sobie efektem rewolucji przemysłowej, a więc również częścią dziedzictwa tego procesu.
CZAS WOLNY SACRUM Czas wolny to także czas odświętny i to staraliśmy się pokazać. Tradycyjnie Święto Szlaku Zabytków Techniki było okazją do arcyciekawego i fabularnego zwiedzenia Muzeum, udziału w warsztatach i pokazach. Dzień został wzbogacony koncertem orkiestry dętej przy TAURON Wytwarzanie S.A., koncertami na cewkach Tesli w wykonaniu Grupy Gromowładni oraz widowiskowym spektaklem Teatru Epidemia. Widowisko plenerowe „Legenda z Utopcem w tle” – utrzymane było w konwencji teatru pantomimy. Całość spina postać śląskiego „stworoka Utopca” sympatycznego psotnika mieszkającego w okolicy osady. „Utoplec” nie jest łatwym i miłym sąsiadem, ale na szczęście zostaje ujarzmiony. Finał widowiska, to wspólna wieczerza podczas której nasi aktorzy dzielą się chlebem z widzami, podkreślając fakt ich integralności.
Staraliśmy się pokazać dawne i obecne pasje pracowników, m.in. sport: mecz piłki nożnej, wystawa motocykli i moplików, pokazy hodowli gołębi, rajza na kole; muzyka, koncertowanie, malarstwo, czynności związane (gotowanie, sprzątanie, czystość, relaks z radiem, gramofonem, magnetofonem, prasą); zabawy dla dzieci – kolejka elektryczna, klocki, bańki mydlane, szczudlarze), kolejarze i ich pasje, funkcjonowaniem energii w domu z wykorzystaniem artefaktów Muzeum.

W tym miejscu pragnę podziękować organizatorom tegorocznej INDUSTRIADY. Podziękowania w szczególności dla marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego, dla Miasta Łaziska Górne oraz dla artystów i wolontariuszy wspierających promocję i popularyzację dziedzictwa kultury przemysłowej województwa śląskiego.

,,Industriada to wydarzenie szczególne, łączące przemysłowe tradycje z kulturą i naszą regionalną tożsamością. Śląskie się zmienia, ale nie zapominamy o naszych korzeniach, o miejscach które ukształtowały kolejne pokolenia mieszkańców i ludziach, którzy dołożyli swoją cegiełkę do rozwoju regionu w którym dziś żyjemy. Przeżywajmy wspólnie industrialne emocje, bądźmy dumni z naszej tradycji, kultury i dziedzictwa naszych przodków.
Zapraszam do wspólnej podróży Szlakiem Zabytków Techniki.

Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski