„Nieba bliżej” – Wystawa

. No Comments

Wystawa „Nieba bliżej” to inicjatywa rudzkiej grupy nieformalnej „Asocjacja M&B&P-18”. Ekspozycja w zeszłym roku, w okresie wakacyjnym, prezentowana była w rudzkim magistracie. W Muzeum Energetyki będzie można ją podziwiać do 20.IX.2014 roku.

Na kilkunastu planszach znajdują się widokówki, plakaty, ilustracje i kopie wycinanek przedstawiających latarnie morskie z terenu województwa pomorskiego. Godne uwagi są zwłaszcza kopie wycinanek autorstwa Marka Wacława Judyckiego – członka „Asocjacji M&B&P-18”. Oryginalne wycinanki, zwane przez autora „ażurami” prezentowane są na specjalistycznych ekspozycjach wycinankarskich ( obecnie można je podziwiać na wystawie zbiorowej w Jastrzębiu Zdroju).
Miłą niespodzianką dla osób obeznanych ze śląską mową mogą stanowić teksty na planszach. Przybliżają historię poszczególnych obiektów mową wiązaną, po śląsku, co jest domeną współautora wystawy, Bronisława Wątroby – również aktywnego członka tej grupy nieformalnej.

Sama wystawa powstała z myślą o prezentacji jej na naszym Szlaku Zabytków Techniki, jak też w instytucjach kulturalnych i placówkach oświatowych województwa śląskiego. Autorzy wyrażają nadzieję, iż promocja latarń morskich w naszym regionie zaowocuje z czasem partnerską współpracą. Na Szlaku Latarń Morskich, licznie odwiedzanym przez turystów w okresie wakacyjnym, podobna prezentacja obiektów górnośląskiego Szlaku Zabytków Techniki byłaby przecież jak najbardziej wskazana.
Twórcy wystawy kompletują materiał potrzebny do prezentacji wszystkich latarń polskiego wybrzeża, aby muc zaprezentować je wszystkie najpóźniej w trakcie przyszłorocznego Dnia Latarń Morskich, który przypada zawsze w trzecią niedzielę sierpnia.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy „Nieba bliżej”