ŚWIĘTO ŚWIATŁA 2020

. No Comments


Zapraszamy 16 maja 2020 roku na 16. edycję ŚWIĘTA ŚWIATŁA w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych.

Wyjątkowe święto w wyjątkowym miejscu z wyjątkowym gościem w wyjątkowych warunkach.

Polskie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Energetyki z Łazisk Górnych co roku 16 maja organizuje Święto Światła. Centralnym punktem imprezy jest opowieść o dziejach światła i oświetlenia, a w kulminacyjnym momencie zapalana jest najstarsza ponad stuletnia żarówka z czasów Edisona. Prezentacja na temat zastosowania światła do oświetlenia prowadzi nas (zazwyczaj) “na żywo” od rozniecania ogniska krzesiwem i hubką, poprzez łuczywo, lampkę oliwną, świecę, oświetlenie gazowe, lampę naftową Łukasiewicza, lampę karbidową do elektrycznych żarówek Edisona i świetlówek po nowoczesne lampy ledowe (wspomnienia z lat poprzednich na naszej stronie https://muzeumenergetyki.pl/wydarzenia/swieto-swiatla/ i fb).
W tym roku będzie inaczej – w tym dniu rozpoczynamy „główne uroczystości” związane ze światłem o godz. 18:00 (na razie wirtualnie). Punktem kulminacyjnym Święta Światła będzie zapalenie ponad 100-letniej żarówki wykonanej w technologii Edisona i Swana – w przedsiębiorstwie „Ediswan”.
Żarówka zapalana jest ostrożnie i z pietyzmem właściwym dla ponad stuletniego artefaktu. Powoli i etapami co kilkadziesiąt sekund zwiększa się napięcie i „rozgrzewa” żarówkę świecącą ciepłym jasnopomarańczowym światłem.