Wibrarium

Nazwa „Wibrarium” dotyczy interaktywnej wystawy zabytkowych elementów instalacji dzwonkowej (transformatorów, przycisków i różnych modeli dzwonków elektrycznych), zlokalizowanej w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych. Wszystkie eksponaty, odrestaurowane i doprowadzone do swej pierwotnej funkcji, pochodzą z kolekcji Adama Wisthala. Konstrukcję do ekspozycji i zapoznania się z brzmieniem prezentowanych dzwonków, wykonał Hubert Kret. Początek kolekcji dał mosiężny dzwonek na deseczce, zakupiony w 2007 roku na targach staroci w Bytomiu. Obecnie kolekcja liczy ponad sto unikalnych egzemplarzy dzwonków. „Wibrarium” prezentuje 104 dzwonków, 23 przyciski, 26 transformatorów. Najstarszy dzwonek - nr 39 (sygnowany odręcznie), pochodzi z 1896r. Najmniejszy dzwonek - nr 101, firmy Ericsson, mieści się swobodnie w dłoni. Najcięższy dzwonek, firmy GROOS & GRAF z Berlina waży ponad 8 kg i czeka na swoje miejsce w ekspozycji.