Księżna Daisy von Pless

Polskie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Energetyki wraz z Mikołowskim Towarzystwem Historycznym zapraszają wszystkich pasjonatów historii. W piątek 21 marca o godzinie 18:00 w Muzeum Energetyki odbędzie się prelekcja dr Bronisławy Jeske-Cybulskiej, prezesa Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego, dotycząca losów księżnej pszczyńskiej Daisy von Pless, połączona z prezentacją multimedialną. Dr Bronisława Jeske-Cybulska jest autorką dwóch książek poświęconych tej tematyce – "Książęta pszczyńscy" i "Księżna Daisy. Pani na Książu i Pszczynie", napisanej wraz z Beatą Górnioczek. Księżna Maria Teresa zwana Daisy (Stokrotka) urodziła się 28 czerwca 1873 roku w Ruthin (Anglia), zmarła 29 czerwca 1943 roku w Wałbrzychu. Losy tej angielskiej arystokratki, która poślubiła Hansa Heinricha XV Hochberga, księcia von Pless, właściciela ogromnego majątku związanego z Pszczyną i Książem, jej uroda oraz wielka popularność w międzynarodowym towarzystwie nadal wzbudzają ogromne zainteresowanie. Wystawa dostępna będzie w Muzeum Energetyki do 25 kwietnia 2014 roku. WSTĘP WOLNY Wcześniej ekspozycja poświęcona księżnej Daisy prezentowana była w Miejskiej Placówce Muzealnej w Mikołowie.