Święto Światła 2012

Polskie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Energetyki z Łazisk Górnych co roku 6 stycznia, w Święto Trzech Króli, organizuje Święto Światła. Centralnym punktem imprezy jest opowieść o dziejach światła i oświetlenia, a w kulminacyjnym momencie zapalana jest najstarsza ponad stuletnia żarówka z czasów Edisona. Prezentacja na temat zastosowania światła do oświetlenia prowadzi nas "na żywo" od rozniecania ogniska krzesiwem i hubką, poprzez łuczywo, lampkę oliwną, świecę,oświetlenie gazowe, lampę naftową Łukasiewicza, lampę karbidową do elektrycznych żarówek Edisona i świetlówek po nowoczesne lampy ledowe. Dla licznie obecnych dzieci, na równi z żywym ogniem czy też paleniem zimnych ogni, atrakcją były obecność i happeningowe harce diabła oraz aniołów z grupy artystycznej Pro MEDIA Team. Oprawę muzyczną zapewniała Orkiestra Dęta przy Elektrowni Łaziska w stosownym przebraniu mikołajkowym, we wspaniałym repertuarze standardów muzyki kolędowej i jazzowej. Po zakończeniu prezentacji i "chwili dla reporterów" dla głównej bohaterki dnia - zapalanej raz w roku Żarówki Edisona, zapewniono zwiedzanie wystaw stałych i czasowych Muzeum Energetyki pod kierunkiem przewodników. Największe wrażenie robiło na widzach "Iskrowisko" - specjalnie wydzielone pomieszczenie służące do prezentacji wyładowań elektrycznych. Miejsce to, poprzez efektowne eksperymenty wizualne oraz dźwiękowe przeprowadzone w zaciemnieniu, wywołuje u widzów niezapomniane emocje. Poza wręczaniem drobnych prezentów, każdy uczestnik otrzymał certyfikat uczestnictwa w Święcie Światła. Na zakończenie odbyło się losowanie nagród wśród przybyłych gości. Na zaproszenie Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Energetyki z Łazisk Górnych za rok na pewno spotkamy się na kolejnym Święcie Światła!