W dniu 25 maja 2016 Elektrownię Łaziska odwiedzili potomkowie jej pierwszego dyrektora z lat 1917 – 1945 dr Waltera von Amanna – trzech wnuków i wnuczka z małżonkami oraz jeden prawnuk z żoną – w sumie 10 osób. Rodzina dyr. Amanna przedstawiła i przekazała prezentację dotyczącą osoby dyrektora oraz jego rodziny. Przekazane wiadomości znacznie poszerzają naszą wiedzę na temat pierwszego dyrektora elektrowni a także wyjaśniają niektóre kwestie.
W imieniu mojego rodzeństwa pozdrawiam Państwa, aby trochę opowiedzieć Państwu o naszym dziadku Walterze Amannie. Córka Waltera, Helga z Amannów, jest naszą matką. Nazywam się Philipp Hoyos. Trójka mojego rodzeństwa, Alexander, Martin i Katharina oraz ja przybyliśmy tutaj aby odwiedzić grób naszego dziadka Waltera. Powinniśmy to zrobić za życia naszej matki razem z nią. Niestety zmarła w ubiegłym roku.
Pastor Undas prosił nas aby opowiedzieć Państwu, skąd pochodził Walter von Amann i jakim był człowiekiem. Mój brat Alexander i ja urodziliśmy się co prawda za życia naszego dziadka, nie mamy jednak konkretnych wspomnień dotyczących go. To co o nim wiemy, pochodziło z opowieści naszej matki i wdowy po Walterze, naszej babci Rity. W ostatnich tygodniach starałem się, z dokumentów, listów i fotografii, w dużej części w domu moich dziadków w Hinterstroder, znaleźć wskazówki dotyczące okoliczności życia Waltera von Amanna.

Dziękujemy za Państwa bardzo interesujące prezentacje podczas odwiedzin mojej rodziny w ubiegłym tygodniu jak również za szczegółowe oprowadzenie po zakładzie chciałbym Państwu serdecznie podziękować. Naturalnie od śmierci naszego dziadka minęło wiele lat i przedsiębiorstwo zmieniło się odpowiednio do poziomu techniki, ale dla nas było wzruszające, odczuć, jak pozytywnie jest oceniana działalność naszego dziadka jeszcze dziś przez jego następców. Było rzeczywiście szczególnie miłe z Waszej strony, że poświęciliście Wasz czas naszej wizycie.

Z serdecznym podziękowaniem i najlepszymi pozdrowieniami, również do pana Dyrektora. Martin Hoyos

img_5209

img_5234

img_5257

img_5270