Święto Światła 2022

. Brak komentarzy

W sobotę 03 grudnia 2022 r. organizujemy w Muzeum Energetyki kolejne Święto Światła.

XVIII edycja Święta Światła zapewni gościom niespotykane wrażenia i atrakcje. Wydarzenie to jest doskonałą okazją do prześledzenia historii rozwoju oświetlenia od czasów prehistorycznych do nam współczesnych. W czasie prezentacji w tym dniu opowiemy i pokażemy jak przy pomocy krzemienia i hubki można uzyskać „żywy” ogień i czym oświetlano kiedyś pomieszczenia i drogi: łuczywem, lampami oliwnymi, gazowymi, łukowymi aż po „dzisiejsze” światło elektryczne, współczesne świetlówki, lampy diodowe i energooszczędne żarówki.

Punktem kulminacyjnym każdego Święta Światła w Muzeum Energetyki jest zapalenie ponad stodwudziestoletniej żarówki wykonanej w Anglii według technologii Swana i Edisona.A w czasie zwiedzania Muzeum przybliżymy historię energetyki, tajemnice elektryczności, światła oraz proces wytwarzania energii elektrycznej.

HIT: koncert Grupy Gromowładni.

Zapraszamy do udział w Święcie Światła o godz.: 17:00 do 20:00.

Bilet za udział w pokazach:

  • 40 zł (dorośli),
  • 20 zł (od 6 do 18 roku),
  • wstęp wolny dzieci do 5 roku życia.

Przedpłata za bilety na konto: 55 1050 1399 1000 0090 3007 9652

Rezerwacja poprzez: wydarzenia@muzeumenergetyki.pl

Noc w Muzeum Energetyki

. Brak komentarzy

Zapraszamy 22 października na „Zmagania światła z ciemnością. Noc w Muzeum Energetyki”

W czasie nocnego zwiedzania Muzeum Energetyki, a także poprzez pokazy uczestnikom będą przybliżane: tajemnice elektryczności, światła oraz proces wytwarzania energii elektrycznej.

Będziemy odkrywali tajemnice Muzeum Energetyki (prosimy zabrać latarki) i przygotujemy pokazy laserowe.

W cenie biletów (35 zł od osoby, bezpłatnie do 4 roku): od 19:00 do 21:00 pokazy oraz zwiedzanie muzeum z przewodnikiem.

Wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsca poprzez: wydarzenia@muzeumenergetyki.pl (przesyłamy imiona i nazwiska wraz z nr prawa jazdy, legitymacji szkolnej – wymagania regulaminowe – wejście na teren Elektrowni) oraz dokonanie przedpłaty na konto bankowe (55 1050 1399 1000 0090 3007 9652), ponieważ ilość osób mogących brać udział jest ograniczona.

ENERGETYCZNE FASCYNACJE

. Brak komentarzy
Zapraszamy do Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych na ENERGETYCZNE FASCYNACJE 19 października (środa) godz. 17:00 zorganizowane w ramach projektu dla mieszkańców powiatu mikołowskiego (bez względu na wiek i niepełnosprawności).
Industrialną przeszłość naszego regionu przedstawimy w czasie zwiedzania i udziału w wyjątkowych pokazach, a wszystko przy wykorzystaniu artefaktów Muzeum.
Udział w projekcie jest bezpłatny – obejmuje zwiedzanie, pokazy, poczęstunek.
Ilość miejsc jest ograniczona.
Zapisy przyjmujemy pod telefonem: 603 155 562 i na wydarzenia@muzeumenergetyki.pl do 15.10.2022 roku.
W celu zapisania wymagane są (Muzeum znajduje się na terenie czynnego zakładu pracy – Elektrowni Łaziska):
imię i nazwisko wraz z nr dokumentu ze zdjęciem (prawo jazdy lub dow.os.), ten dokument trzeba mieć przy sobie przy wejściu.

Nasze Muzeum jako jedyne w Polsce

. Brak komentarzy

Nasze Muzeum jako jedyne w Polsce może poszczycić się takim eksponatem.

W dniu 1 września 2022 r. w naszym Muzeum odbyła się uroczystość przekazania rzadkiego eksponatu. Firma Emerson Process Management,  przekazała do zbiorów moduł komputerowy oparty o tzw. pamięć bąbelkową (Buble Memory). Na przełomie lat 70/80 pamięci tego typu wykorzystywane były w nielicznych profesjonalnych systemach komputerowych pracujących w środowiskach przemysłowych takich jak system WDPF. Z tego systemu pochodzi stacja Inżynierska przekazana do Muzeum przez Elektrownię Ostrołęka już kilkanaście lat temu.

Dzięki osobistemu zaangażowaniu Pani Marilyn Carpenter, pamięć taka została pozyskana i osobiście dostarczona do Muzeum. Jest to pewnego rodzaju kontynuacja wydarzenia „WDPF Power-off day”, zorganizowanego z okazji zakończenia eksploatacji systemu sterowania WDPF w Elektrowni Rybnik.

Dzięki temu eksponatowi zostało uzupełnione brakujące ogniwo w łańcuchu rozwoju pamięci komputerowych, dodatkowo bardzo związanie ze sterowaniem procesami energetycznymi. Muzeum jako jedyne w Polsce może poszczycić się takim eksponatem.

1 2 3 4