Muzeum Energetyki  w Łaziskach Górnych – informacje

Polskie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Energetyki prowadzi w Łaziskach Górnych Muzeum Energetyki. Mieści ono swe zbiory w wynajmowanym budynku dawnej rozdzielni elektrycznej 60 kV z 1928 roku na terenie TAURON Wytwarzanie S.A. – Oddział Elektrownia Łaziska. Jest to jedyna w regionie ekspozycja ze świata energetyki i elektryczności.

Na powierzchni wystawienniczej wynoszącej 1000 m2 znajduje się ponad 6 tysięcy eksponatów. Oryginalne zbiory wprowadzają zwiedzających w świat wytwarzania prądu, energii i pozytywnych doznań energetycznych. 

W tym miejscu można się dowiedzieć skąd się bierze prąd, można go wytworzyć, zobaczyć, usłyszeć i poczuć. Muzeum Energetyki prezentuje swoje eksponaty (większość z nich jest darami lub depozytami pasjonatów) związane z energetyką i elektrycznością: od stuletniej żelaznej budki ulicznego transformatora z Bytomia, maszyny i agregaty (silnik spalinowy „Deutz” na biogaz z 1938 roku, turbogenerator firmy Alsthom – AEG z 1941 roku,  urządzenia pomiarowe i oświetleniowe po dokumenty czy fotografie. Niesamowite wrażenie na widzach robią kolekcje liczników energetycznych; żarówek (m.in. ponad stuletnia żarówka wykonana wg technologii Edisona i Swana, która jest zapalana tylko raz w roku w czasie Święta Światła - 6 stycznia, największa żarówkę o mocy 10000 wat, czy żarówka z latarni morskiej w Świnoujściu o mocy 4200 W); lamp (np. rentgenowskich); największa w Europie wystawa czynnych dzwonków elektrycznych - WIBRARIUM.

Wycieczka po muzeum może być też doskonałą okazją do powtórki z fizyki, chemii, elektrostatyki, elektroniki, robotyki (muzeum organizuje lekcje, warsztaty i pokazy w ramach cyklu Fizyczne Fascynacje, a nawet naukowe urodziny i imieniny, pokazy mody oraz sesje zdjęciowe w industrialnym otoczeniu). Na stanowiskach demonstracyjnych ISKROWISKA można doświadczyć bliskiego spotkania z różnymi formami energii, a GROMOWŁADNI koncertując na cewkach Tesli wywołują pioruny. Na scenie muzeum organizowane są przedstawienia i koncerty w ramach cyklu Otwarta Scena. Industrialna przestrzeń muzeum służy do różnorodnych inscenizacji – edukacyjnych, naukowych, szkoleniowych, kulturalnych i rozrywkowych.

Muzeum Energetyki znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, co roku uczestnicząc także w INDUSTRIADZIE - Święcie Szlaku Zabytków Techniki. Kolejne edycje mają miejsce w drugie soboty czerwca.

Kombinezony pod prądem

Specjalistyczny kombinezon ochronny, który wytrzymuje uderzenie nawet kilkuset tysięcy wolt. Ubranie dla osób pracujących w szczególnych warunkach zostało opatentowane przez Bogumiła Dudka z Polskiego Komitetu Bezpieczeństwa w Energetyce. Jego tajemnica tkwi w specjalnym materiale, w którym zastosowano srebrne nici. Tworzą one tzw. Klatkę Faradaya, która ochrania osobę w kombinezonie od skutków działania pola elektromagnetycznego.

Najmniejsza książka o historii elektrowni

Ma wymiary 6,5 milimetrów na 8 milimetrów. Składa się z 136 stron i zapisano w niej 2134 litery. Autorem jest Zbigniew Szkocny, który stworzył kolekcję najmniejszych książek na świecie. Na jeden z jubileuszy zakładu napisał najmniejszą książkę o historii elektrowni w Łaziskach Górnych. Książkę ogląda się przez lupę, ale znajdujący się w Księdze Rekordów Guinnessa autor pisał ją bez żadnego powiększenia.

Gniazdo ptasie zdjęte z komina Elektrowni Blachownia

Ścieląca sobie posłanie pustułka znalazła w pobliżu komina druty, przewody, tasiemki, sznurki i wełnę mineralną. Z tego wszystkiego utkała wygodne gniazdo. Odkryli je w czasie remontu w 2007 roku pracownicy elektrowni - pieczołowicie zabezpieczyli i oddali do Muzeum.