Muzeum Energetyki  w Łaziskach Górnych – informacje

Stowarzyszenie Polskie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Energetyki powstało 5 sierpnia 2002 roku i jako organizacja pozarządowa prowadzi Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych dzięki pasji grupy ludzi zbierających pamiątki dotyczące historii energetyki i elektryczności. Uruchomiło ono Muzeum Energetyki w budynku byłej rozdzielni elektrycznej 60 kV z 1928 roku i zebrało do dzisiaj ponad 6 tys. eksponatów.

Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych  jest jednym z obiektów, który można zwiedzać na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Jedyna w regionie ekspozycja ze świata energetyki i elektryczności. W tym miejscu można się dowiedzieć skąd się bierze prąd, można go wytworzyć, zobaczyć i poczuć. Muzeum Energetyki prezentuje kilka tysięcy eksponatów związanych z energetyką: od żelaznej i stuletniej budki ulicznego transformatora z Bytomia, maszyny i agregaty, urządzenia pomiarowe i oświetleniowe po dokumenty czy fotografie. Można w nim poznać niezwykłe kolekcje – m.in. np. liczników energetycznych, mierników, żarówek (z żarówką Edisona na czele – ponad stuletnia żarówka, która jest zapalana tylko raz w roku w czasie ŚWIĘTA ŚWIATŁA – 16 maja), lamp, a w tym - lamp rentgenowskich i największą w Europie wystawę czynnych dzwonków elektrycznych (WIBRARIUM). W Muzeum można poznać cały proces powstawania prądu w urządzeniach energetycznych z demonstracjami na modelach oraz w czasie prezentacji. A najciekawsze wrażenia mogą wywołać pokazy w sali doświadczeń w tzw. ISKROWISKU przy udziale cewek Tesli. Można  uczestniczyć w edukacyjnym cyklu Fizyczne Fascynacje – pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, elektrostatyki, elektrotechniki, optyki, robotyki oraz zamówić lekcje z fizyki i chemii oraz naukowe urodziny. Organizujemy konferencje, seminaria, szkolenia, koncerty i inne eventy na zamówienie. W muzeum są organizowane przedstawienia i koncerty w ramach cyklu Otwarta Scena. Industrialna przestrzeń służy do różnorodnych inscenizacji – edukacyjnych, naukowych, szkoleniowych, kulturalnych i rozrywkowych. Jedną z większych atrakcji jest INDUSTRIADA święto Szlaku Zabytków Techniki (organizowana w drugie soboty czerwca). Różnorodna oferta przyciąga wielu pasjonatów i rodzin.

Przy okazji wizyty w Muzeum Energetyki istnieje możliwość zwiedzenia (oferta dla grup zorganizowanych) jednej z najnowocześniejszych w kraju elektrowni, która powstała 1917 roku.

Kombinezony pod prądem

Specjalistyczny kombinezon ochronny, który wytrzymuje uderzenie nawet kilkuset tysięcy wolt. Ubranie dla osób pracujących w szczególnych warunkach zostało opatentowane przez Bogumiła Dudka z Polskiego Komitetu Bezpieczeństwa w Energetyce. Jego tajemnica tkwi w specjalnym materiale, w którym zastosowano srebrne nici. Tworzą one tzw. Klatkę Faradaya, która ochrania osobę w kombinezonie od skutków działania pola elektromagnetycznego.

Najmniejsza książka o historii elektrowni

Ma wymiary 6,5 milimetrów na 8 milimetrów. Składa się z 136 stron i zapisano w niej 2134 litery. Autorem jest Zbigniew Szkocny, który stworzył kolekcję najmniejszych książek na świecie. Na jeden z jubileuszy zakładu napisał najmniejszą książkę o historii elektrowni w Łaziskach Górnych. Książkę ogląda się przez lupę, ale znajdujący się w Księdze Rekordów Guinnessa autor pisał ją bez żadnego powiększenia.

Gniazdo ptasie zdjęte z komina Elektrowni Blachownia

Ścieląca sobie posłanie pustułka znalazła w pobliżu komina druty, przewody, tasiemki, sznurki i wełnę mineralną. Z tego wszystkiego utkała wygodne gniazdo. Odkryli je w czasie remontu w 2007 roku pracownicy elektrowni - pieczołowicie zabezpieczyli i oddali do Muzeum.