INDUSTRIADA 2017 W MUZEUM ENERGETYKI

. No Comments

Tradycyjne jak co roku, w drugą sobotę czerwca, odbyła się VIII edycja INDUSTRIADY – Święta Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Tegoroczna edycja tego święta przebiegała pod hasłem „Rytm maszyny” w towarzystwie 84 000 pasjonatów uczestniczących w ponad 500 wydarzeniach.

Przybywających do Muzeum Energetyki uczestników wydarzenia jeszcze przed oficjalnym otwarciem tegorocznej edycji industrialnego święta, witała muzyka w wykonaniu Orkiestry Dętej TAURON Wytwarzanie S.A. – Oddział Elektrownia Łaziska pod batutą dyrygenta Bogusława Plichty. Po krótkim koncercie orkiestry, w samo południe uroczystego otwarcia INDUSTRIADY 2017 w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych, jednocześnie „Parady 100 motocykli na 100lecie Elektrowni Łaziska” dokonali Prezes Zarządu TAURON Wytwarzanie S.A. Jacek Janas, Dyrektor TAURON Wytwarzanie S.A. – Oddział Elektrownia Łaziska Michał Pańczyszyn oraz Łukasz Wyra organizator  wystawy zabytkowych motocykli.

Pod Muzeum Energetyki zameldowali się uczestnicy wystawy zabytkowych motocykli oraz zlotu całkiem współczesnych motocykli, których na 100-lecie Elektrowni Łaziska miało się pojawić co najmniej 100. Punktualnie o godzinie 12.00 oficjalnie wystartowała łaziska INDUSTRIADA. Kawalkadę motocyklistów w ulewnych strugach deszczu pod Urząd Miejski w Łaziskach Górnych poprowadził prezes TAURON Wytwarzanie Jacek Janas na potężnym motocyklu marki Yamaha. Towarzyszył mu na swojej maszynie wiceprezes Zbigniew Kuźma.

Poza zwiedzaniem Muzeum Energetyki z przewodnikiem, na wszystkich gości tego dnia czekały liczne atrakcje.

Jedną z nich była możliwość uczestniczenia w pokazach popularno – naukowych, warsztatach i zabawach, które były przygotowane głównie przez naszych naukowców Sebastiana Grząbę oraz Daniela Kiełpińskiego. Prowadzone przez niech Fizyczne Fascynacje (drugie soboty miesiąca oraz w każdym innym terminie na zamówienie) mają co raz większą widownię (nawet w formie naukowy urodzin). Tym razem było mnóstwo pary w rytm maszyn, wrzących substancji i wiele zadziwiających reakcji chemicznych. Nie zabrakło energetyczno – elektrycznych eksperymentów, a gdy już temperatura i potencjał osiągał punkt krytyczny następowało szybkie schładzanie suchym lodem.

Jak zawsze uznaniem cieszyły się warsztaty z elektroniki prowadzone przez Stanisława Myszora oraz Ireneusza Wróbla, z których zadowoleni uczestnicy wynosili działające, własnoręcznie wykonane układy i gadżety. W zależności od poziomu wiedzy i umiejętności, uczestnicy warsztatów mieli wsparcie młodzieży z Technikum nr 16 w Katowicach – Murckach. Dla przyszłych elektryków z tej szkoły schematy, obwody czy lutowanie to codzienność.

Wszystkie pokazy, warsztaty i urządzenia opierały się na elektryczności i zjawiskach związanych z przekształcaniem energii w rytmie maszyn.

Wielkim powodzeniem zarówno wśród młodszych jak i dorosłych uczestników cieszyły się koncerty Grupy GROMOWŁADNI na potężnej mocy cewkach Tesli. Niejednokrotnie prawdziwie kosmiczna muzyka generowana na czterech cewkach Tesli, grające napięcie sięgające kilku milionów Volt i kilkumetrowe wyładowania jak zawsze robiły piorunujące wrażenie na słuchaczach.

Tradycyjnie już w Muzeum Energetyki podczas INDUSTRIADY, oczy wszystkich gości cieszyła wystawa zabytkowych motocykli z lat 20, 30 i 40. XX wieku.

Wystawa zabytkowych motocykli była niezwykłą i jedyną z nielicznych okazji do zobaczenia takich unikalnych i kultowych motocykli. Niestety czas otwarcia i pierwsze godziny INDUSTRIADY zakłócił deszcz, jednak w drugiej części wydarzeniom eventu towarzyszyło już słońce.Tuż obok motocyklimożna było można zobaczyć dwa unikatowe ciągniki z połowy XX wieku, jak najbardziej na „chodzie”. Ogrom maszyn i dobywający się z silnika pracującego na wolnych obrotach basowy rytm wpisywały się całkowicie w hasło tegorocznej INDUSTRIADY. Pierwszy z zabytkowych traktorów to Lanz Bulldog z lat czterdziestych XX wieku, a drugim był jego polski odpowiednik – Ursus Bulldog (produkowany w Zakładach Mechanicznych Ursus od 1947 roku). Obydwa traktory przyjechały samodzielnie pod muzeum, cały czas pracowały a nawet wykonały kilkakrotnie przejazdy z co bardziej odważnymi pasażerami, którzy wspięli się na wysokość kabiny.

Jako że pogoda w tym dniu nie rozpieszczała, imprezy odbywały się głównie pod gościnnym dachem Muzeum Energetyki. Można było podziwiać roboty z „Fizycznych Fascynacji”, uczestniczyć w pokazach technologii DIY – ArduSferoDrokarka model robo2017INDUSTRIADA. Przez cały czas trwania imprezy (do godz. 19.00) odbywały się: „Warsztaty w rytmie elektryczności”, „Warsztaty w rytmie maszyn”, „Warsztaty w rytmie molekularnym” i „Warsztaty z elektroniki”. Do godziny 16.00 Gromowładni dawali co 10 minut koncert na cewkach Tesli w tzw. Iskrowisku. Podczas Industriady co pół godziny wyruszały również grupy zwiedzające pod opieką przewodnika Elektrownię Łaziska oraz Muzeum Energetyki.

Nowoczesne technologie  zaprezentował Zespół Smart Power z koła naukowego Modelowania Konstrukcji Maszyn, działające na Wydziale Mechanicznym-Technologicznym Politechniki Śląskiej. Bolidy prezentowały się okazale wśród eksponatów Muzeum Energetyki. Wielu szczególnie młodszych uczestników INDUSTRIADY miało okazję zasiąść za sterami bolidu, a nawet dokonać testów. Pasjonaci z drużyny wszystkim zainteresowanym wyjaśniali ideę MuSHELLki oraz koncepcji pojazdu elektrycznego. W tym roku drużyna zajęła V miejsce w zawodach Shell Eco-marathon w Londynie oraz zakwalifikowała się do Drivers’ World Championship na 9 miejscu.

ArduSferoDrokarka model robo2017INDUSTRIADA to kolejna odsłona potencjału Muzeum Energetyki. Do obsługi niniejszej drukarki aktywnie włączyli się Wolontariusze z Zespołu Szkół nr 2 w Katowicach – Murckach.  Uczniowie z technikum elektrycznego demonstrowali możliwości Arduino drukując po powierzchni pong ponga napis „MUZEUM ENERGETYKI”. Wkrótce pojawi się oferta edukacyjna (zajęcia od września)  Muzeum Energetyki dla zainteresowanych programowaniem, robotyką i modelarstwem w technologii DIY. Równolegle do drukarki uczestnicy mogli pobawić się armią robotów skonstruowanych na Fizycznych Fascynacjach pod nadzorem Roberta Ruszela.

Dumnie prezentowali swoje atrakcje uczniowie Zespołu Szkół Technicznych
w Mikołowie. Wszyscy a szczególnie młodsi widzowie mogli podziwiać wyjątkowe, koncepcyjne roboty kroczące, które przybrały kształt skorpiona oraz słonia. Przez cały dzień można było także podziwiać pięknie odrestaurowaną przez uczniów, pod kierownictwem Pana Adama Sabinioka, Skodę Octavię z roku 1963.

Poza tym samochodem można było zobaczyć także  inne zabytkowe pojazdy, tj. Warszawa 223, jeden z pierwszych Polonezów czy Trabant w wersji militarnej.

Poza tymi specjałami można było z bliska poznać działanie lokomotywy i pracę kolejarzy a także zwiedzać z przewodnikiem czynny produkcyjny zakład – Elektrownię Łaziska.

Wielu uczestników (niespełna 1900) INDUSTRIADY opuszczając Muzeum Energetyki obiecywało, że wróci za rok.

Korzystając z okazji Muzeum Energetyki pragnie serdecznie podziękować sponsorom
i honorowym patronom: Miastu Łaziska Górne, TAURON Wytwarzanie S.A., Starostwu Powiatowemu w Mikołowie, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego oraz Stowarzyszeniu Inżynierów i Mechaników z Gliwic. Serdeczne podziękowania Zarząd PTP Muzeum Energetyki składa także wielkiej rzeszy wolontariuszy, bez których pomocy INDUSTRIADA 2017 w Muzeum Energetyki nie mogłaby dojść do skutku.